Daiichi Elektronik’in yeni AR-GE merkezi açıldı

Otomotiv elektroniği alanında kullanıcılara yepyeni deneyimler sunmayı hedefleyen DAIICHI Electronic’in Gebze Bilişim Vadisi’nde yer alan ikinci ARGE Merkezi, Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi Eren Saricoglu, Karel Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Yaman Tunaoglu, DAIICHI Electronic Genel Müdürü Ömer Tunç Akdeniz, Karel CFO’su Arda Denizhan, DAIICHI Electronic ARGE Direktörü Emrah Yürüklü, İş Geliştirme Direktörü Doruk Kara , Projeler Direktörü Suphi Ramazanoglu ve otomotiv sanayi yönetici ve mühendislerinin katılımı ile açıldı.

Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi Eren Sarıçoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, dünyada birçok zorluklar olduğunu, buna rağmen Doğan Holding’in yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi.

Karel ve Daiichi ortaklığının uzun yıllardır yaptıkları en büyük yatırım olduğunu belirten Sarıçoğlu, bu ortaklıktan beklentilerinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

Karel Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Yaman Tunaoğlu da elektroniğin ve teknolojinin çok hızlı geliştiği dönemde Türkiye için çok büyük fırsatlar olduğunu ifade etti.

Bilişim Vadisi’ndeki AR-GE merkezi kurulmasının Daiichi için çok önemli bir karar olduğunu vurgulayan Tunaoğlu, “Ben iyi olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde Karel ve Daiichi yeni teknolojilerde beraber çalışacak. Güçlerimizi birleştirerek çok iyi noktalara geleceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Daiichi Elektronik Genel Müdürü Ömer Akdeniz ise Karel ortaklığı ve daha sonra Doğan Holding’in bu yapının çoğunluk hissesini almasıyla çok güçlü bir şirketler grubu haline geldiklerini ifade etti.

Türkiye’nin ilk yerli OEM seviye multimedya sistemini geliştirmek için küçük bir tasarım ekibiyle 2016’da Bursa’da Daiichi’nin ilk AR-GE merkezini kurduklarını anlatan Akdeniz, “İkinci AR-GE merkezi için özellikle Bilişim Vadisi’ni seçtik. Burası otomotiv yan sanayinin bir odak noktası olacak gibi duruyor. Dolayısıyla bizim de burada olmamız gerekiyor.” dedi.