DAIICHI Otomotiv Sektörünün Kalbi Bursa’da Yeni Ürünlerini Tanıttı

Gündelik hayatımızda kullandığımız elektronik cihazların kişiselleştirilmesiyle birlikte bağlanabilirlik artık bir sonraki aşamaya ulaştı. Otomobiller gündelik yaşamı kolaylaştıran evde, şehirde ve işte daha güvenli olmayı sağlayan akıllı arkadaşlar haline geldi.

Araç içi multimedya ve görüntü sistemleri her geçen gün hayatımıza bir çok kolaylık sağlarken, dünyada otomotiv üreticileride gelişen teknolojileri müşterilerin beğenilerine sunmaya başladı.

Araç içi eğlence sistemlerine son olarak cep telefonlarımızın multimedya cihazlara bağlanmasını sağlayan Android Auto ve Apple CarPlay teknolojisi girdi. Android Auto  ve CarPlay, akıllı telefonlarınızı araç içinde kullanmanın daha akıllı ve daha güvenli bir yoludur.

Bu teknolojiler, aracınızı sürerken akıllı telefonunuz ile yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmenize yardımcı olur ve bunları doğrudan aracınızın yerleşik ekranında gösterir. Dikkatinizi yoldan ayırmadan yol tarifi alabilir, arama yapabilir, mesaj alıp gönderebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Geliştirilen bu teknolojilerin diğer bir özelliği ise güncellenebilir olmasıdır. Otomobillerin kullanım ömrünün akıllı telefon veya tablet gibi popüler teknoloji ürünlerine oranla çok daha uzun olması, araç içi teknolojilerin araçtan bağımsız olarak yeniliğini ve güncelliğini koruyabilmesini gerektiriyor. Diğer bir deyişle, araç yaşlansa da içindeki teknolojinin yeni kalması gerekmektedir.

2002 yılında %100 Türk sermayesi ile kurulan DAIICHI Elektronik, sürücü ve yolcuların konforunu, sürüş güvenliğini artırmak ve onlara daha keyifli bir yolculuk yaşatabilmek amacıyla Türkiye’de geliştirdiği teknolojileri dünya üzerindeki otomobil üreticilerinin hizmetine sunarak bu alandaki tek Türk  üretici konumunda yer alıyor.

Türkiye, Çin, İtalya, Hindistan, Brezilya, İran ve Özbekistan olmak üzere 7 farklı ülkede iş geliştirme temsilcilikleri, üretim tesisi, ARGE merkezi ve bulunan şirket  Türk Mühendislerinin geliştirdiği ürünleri dünya üzerindeki otomobil üreticilerinin hizmetine sunarak ülkemiz ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır.


Yerli Otomobilin Yerli Multimedia’sı hazır.

Şirketin Genel Müdürü Ömer Akdeniz, araç içi OEM Multimedya ve Navigasyon sistemleri alanında global firmalarla başarıyla rekabet etmekten ve almış oldukları projeler ile Türkiye’nin adını duyurmaktan gurur duyduklarını belirterek, Daiichi Tech Day etkinliklerinin birincisini geçtiğimiz mart ayında Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) kalbi olan İtalya’nın Torino şehrinde düzenlediklerini, ikincisini ise 27 Eylül’de Bursa’da gerçekleştirdiklerini kaydetti.


Bursa’daki ARGE Çalışmaları dünya pazarlarında yer bulmaya başladı.

Şirketin ARGE faaliyetlerini Bursa’da yaptığını anlatan Akdeniz, Güney Amerika ve Batı Asya’nın otomotiv üretiminde hızla geliştiğini dolayısıyla Türkiye ve Avrupa’nın dışında bu pazarlarda da çalışmalarını geliştirmek istediklerini söyledi.

Akdeniz, “Bursa’da sıfırdan donanım ve yazılım üretip bunları otomobil üreticilerine sağlıyoruz. Sadece Türkiye’de değil Hindistan’dan İtalya’ya, Türkiye’den İran’a kadar dünya devi otomotiv şirketlerine hizmet vermekteyiz. Bunlardan bazıları Tofaş, FCA İtalya, FCA Polonya, FCA Hindistan, FCA Brezilya, Hyundai Assan, Karsan, Otokar, Ford Otosan gibi otomotiv ana sanayileri.” diye konuştu.

Ömer Akdeniz 2002 yılında kurulan şirketin ürünlerinin bugün 3 kıtada tercih edildiğini belirterek, “Türkiye’de Ar-Ge ve mühendislik çalışmamız bulunuyor, Çin’de üretim yerimiz, Özbekistan’da General Motors Chevrolet’ye üretim yapan bir fabrikamız var. Toplam personel sayımız 250’ün üzerinde. Beyaz yakalıların oranı yüzde 40.” bilgilerini verdi.