DAIICHI, Japonca’da ‘Bir Numara’ anlamına gelmektedir. Otomotiv elektroniği alanında ülkemizi dünya arenasında güçlü temsil etmeye devam eden DAIICHI’nin 2002 yılında kurulmasından sonra süregelen başarı hikayesini derledik. Bugün DAIICHI, sürücü ve yolcuların konforunu, sürüş güvenliğini artırmak ve onlara daha keyifli bir yolculuk yaşatabilmek amacıyla araç içi multimedya sistemleri, hoparlör, direksiyon simidi ve geri görüş kameraları üretiyor. ULUTEK’teki Ar-Ge Merkezi’nde Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen ve dünyada 50’den fazla otomobil modeline navigasyon ve ses-görüntü sistemleri üreten DAIICHI’nın başarı hikayesini Ar-Ge Direktörü Dr. Emrah Yürüklü’den dinledik.

Gündelik hayatımızda kullandığımız elektronik cihazların kişiselleştirilmesiyle birlikte bağlanabilirlik artık bir sonraki aşamaya ulaştı. Otomobiller gündelik yaşamı kolaylaştıran evde, şehirde ve işte daha güvenli olmayı sağlayan akıllı arkadaşlar haline geldi.

Araç içi multimedya ve görüntü sistemleri her geçen gün hayatımıza bir çok kolaylık sağlarken, dünyada otomotiv üreticileride gelişen teknolojileri müşterilerin beğenilerine sunmaya başladı.

Araç içi eğlence sistemlerine son olarak cep telefonlarımızın multimedya cihazlara bağlanmasını sağlayan Android Auto ve Apple CarPlay teknolojisi girdi. Android Auto  ve CarPlay, akıllı telefonlarınızı araç içinde kullanmanın daha akıllı ve daha güvenli bir yoludur.

Bu teknolojiler, aracınızı sürerken akıllı telefonunuz ile yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmenize yardımcı olur ve bunları doğrudan aracınızın yerleşik ekranında gösterir. Dikkatinizi yoldan ayırmadan yol tarifi alabilir, arama yapabilir, mesaj alıp gönderebilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

Geliştirilen bu teknolojilerin diğer bir özelliği ise güncellenebilir olmasıdır. Otomobillerin kullanım ömrünün akıllı telefon veya tablet gibi popüler teknoloji ürünlerine oranla çok daha uzun olması, araç içi teknolojilerin araçtan bağımsız olarak yeniliğini ve güncelliğini koruyabilmesini gerektiriyor. Diğer bir deyişle, araç yaşlansa da içindeki teknolojinin yeni kalması gerekmektedir.

2002 yılında %100 Türk sermayesi ile kurulan DAIICHI Elektronik, sürücü ve yolcuların konforunu, sürüş güvenliğini artırmak ve onlara daha keyifli bir yolculuk yaşatabilmek amacıyla Türkiye’de geliştirdiği teknolojileri dünya üzerindeki otomobil üreticilerinin hizmetine sunarak bu alandaki tek Türk  üretici konumunda yer alıyor.

Türkiye, Çin, İtalya, Hindistan, Brezilya, İran ve Özbekistan olmak üzere 7 farklı ülkede iş geliştirme temsilcilikleri, üretim tesisi, ARGE merkezi ve bulunan şirket  Türk Mühendislerinin geliştirdiği ürünleri dünya üzerindeki otomobil üreticilerinin hizmetine sunarak ülkemiz ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır.


Yerli Otomobilin Yerli Multimedia’sı hazır.

Şirketin Genel Müdürü Ömer Akdeniz, araç içi OEM Multimedya ve Navigasyon sistemleri alanında global firmalarla başarıyla rekabet etmekten ve almış oldukları projeler ile Türkiye’nin adını duyurmaktan gurur duyduklarını belirterek, Daiichi Tech Day etkinliklerinin birincisini geçtiğimiz mart ayında Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) kalbi olan İtalya’nın Torino şehrinde düzenlediklerini, ikincisini ise 27 Eylül’de Bursa’da gerçekleştirdiklerini kaydetti.


Bursa’daki ARGE Çalışmaları dünya pazarlarında yer bulmaya başladı.

Şirketin ARGE faaliyetlerini Bursa’da yaptığını anlatan Akdeniz, Güney Amerika ve Batı Asya’nın otomotiv üretiminde hızla geliştiğini dolayısıyla Türkiye ve Avrupa’nın dışında bu pazarlarda da çalışmalarını geliştirmek istediklerini söyledi.

Akdeniz, “Bursa’da sıfırdan donanım ve yazılım üretip bunları otomobil üreticilerine sağlıyoruz. Sadece Türkiye’de değil Hindistan’dan İtalya’ya, Türkiye’den İran’a kadar dünya devi otomotiv şirketlerine hizmet vermekteyiz. Bunlardan bazıları Tofaş, FCA İtalya, FCA Polonya, FCA Hindistan, FCA Brezilya, Hyundai Assan, Karsan, Otokar, Ford Otosan gibi otomotiv ana sanayileri.” diye konuştu.

Ömer Akdeniz 2002 yılında kurulan şirketin ürünlerinin bugün 3 kıtada tercih edildiğini belirterek, “Türkiye’de Ar-Ge ve mühendislik çalışmamız bulunuyor, Çin’de üretim yerimiz, Özbekistan’da General Motors Chevrolet’ye üretim yapan bir fabrikamız var. Toplam personel sayımız 250’ün üzerinde. Beyaz yakalıların oranı yüzde 40.” bilgilerini verdi.

DAIICHI MÜHENDİSLERİNDEN, TORİNO’DA FIAT CHRYSLER’IN MERKEZİNDE GÖVDE GÖSTERİSİ.

Dünyada 50’den fazla otomobil modeline navigasyon sistemleri ve ses-görüntü sistemleri üreten Türk rması Daiichi Elektronik, Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) kalbi olan İtalya’nın Torino şehrinde geliştirdiği araç içi bilgi-eğlence ürünlerini sergiledi.

Şirket Fiat’ın ilk fabrikasının yerleşkesinde yer alan Fiat Plaza’da geliştirdiği navigasyon ve multimedya sistemlerini Fiat-Chrysler mühendislerinin dikkatine sundu.

Düzenlenen Daiichi Tech Day etkinliğinde şirkete ilişkin bilgiler veren Daiichi Elektronik Genel Müdürü Mevlüt Tellioğlu, en büyük müşterileri olan Fiat’ın doğduğu yer olan Torino’da ürünlerini sergilediklerini söyledi.

Fiat mühendislerinin çözümlerinden övgüyle söz ettiklerini anlatan Tellioğlu, şunları kaydetti: “Burası Fiat’ın resmi bir showroomu. Fiat mühendisleri, ürün geliştirme, satın alma yetkilileri, yani Fiat’ın karar vericilerine yeni ürün konseptlerimizi tanıttık. Apple Car Play, Android Auto ve Web Link teknolojilerini cihazlarımızda uygulamaya aldık. Web Link teknolojisi kullanıcılar için henüz yeni. Web Link de Apple Car play ve Android Auto’ya benzer özellikler taşıyor. Kendi spesi k aplikasyonlarınızı cihazda çalıştırabiliyorsunuz.

Diğer stantlarımızda da Mirror Link özelliğinin cihazlarımızda uygulanmış şekillerini ve giriş seviyesinde navigasyon ve radyo- müzik çalarlarımızı bir arada sunma imkanı bulduk.

“Bursa’da sıfırdan donanım ve yazılım üretiyoruz”

Daiichi Tech Day etkinliklerini Türkiye, Brezilya, Hindistan, ve Özbekistan’da da düzenleyeceklerini belirten Tellioğlu, Güney Amerika ve Batı Asya’nın otomotiv üretiminde hızla geliştiğini dolayısıyla Türkiye ve Avrupa’nın dışında bu pazarlarda da çalışmalarını geliştirmek istediklerini kaydetti.

Şirketin Ar-Ge faaliyetlerini Bursa’da yaptığını anlatan Tellioğlu, şirketin sadece otomotiv üreticilerine teknolojik cihaz çözümleri sağladığını kaydetti. Tellioğlu, “Bursa’da sıfırdan donanım ve yazılım üretip bunları otomobil üreticilerine sağlıyoruz. Sadece Türkiye’de değil Hindistan’dan İtalya’ya, Türkiye’den İran’a kadar dünya devi otomotiv şirketlerine hizmet vermekteyiz. Bunlardan bazıları Tofaş, FCA İtalya, FCA Polonya, FCA Hindistan, FCA Brezilya, Hyundai Assan, Karsan, Otokar, Ford Otosan gibi otomotiv ana sanayileri.” diye konuştu.

Tellioglu, Daiichi’nin ürünlerinin bulunduğu 2017-2018 üretimi modeller için Doblo, Fiorino, Grande Punto, Linea, Avventura, Hyundai i20, Accent Blue, Elantra, H100, Lancia Y ve Panda ile anlaşma sağlandığını söyledi.

“Çin ve Özbekistan’da üretim yapıyoruz”

Tellioğlu 2002 yılında kurulan şirketin ürünlerinin bugün 3 kıtada tercih edildiğini belirterek, “Türkiye’de Ar-Ge ve mühendislik çalışmamız bulunuyor, Çin’de üretim yerimiz, Özbekistan’da General Motors Chevrolet’ye üretim yapan bir fabrikamız var. Toplam personel sayımız 250’ün üzerinde.” bilgilerini verdi.

Lancia araçların standart radyosunu Bursa’da dizayn ettiklerini söyleyen Tellioğlu, ürünlerin 2017 Aralık ayında FCA Polonya fabrikasında montaja başlayacağını kaydetti.

“Ürün geliştirmemiz tamam”

Daiichi isminin Japonca’da “Bir numara” anlamına geldiğini aktaran Tellioğlu, yerli elektrikli otomobil üretimi için infotainment (bilgi-eğlence) sistemini yapmaya aday olduklarını belirterek, “Halihazırda ürün geliştirmemiz tamam, araç üstü test çalışmaları devam ediyor.” ifadelerini kullandı.