Yerli Akıllı-Radyo Avrupa Yollarında

Yerli Multimedya Sistemi, Avrupa’da 30.000 araçta kullanılmaya başlıyor.

DAIICHI’nin, Bursa’daki ARGE Merkezi’nde Türk Mühendisleri tarafından geliştirilen, yerli araç içi bilgi eğlence (multimedya) sistemi FIAT’ın tamamen elektrikli 500BEV Action modelinde hayat buluyor.

DAIICHI Elektronik Genel Müdürü, Ömer Tunç Akdeniz, “Akıllı Radyo” projesi ile her araca özel tasarlanmış yüksek maliyetli sistemlere karşı yenilikçi bir alternatif geliştirdiklerini ve bu sayede son kullanıcılar için avantajlı bir çözüm elde ettiklerini belirtti.

DAIICHI ARGE ekibi tarafından geliştirilen bu yeni sistem sayesinde, kişisel mobil cihaza yüklenen araca özgü bir uygulama ile geleneksel multimedya sistemlerinin tüm özellikleri sunuluyor. Aynı zamanda, sürüş güvenliğini tehdit eden araç içi ekran sayısı azaltılırken kullanıcıların hızla gelişen teknoloji ile birlikte değişen ihtiyaçları da mobil uygulama güncellemeleriyle kısa süre içerisinde karşılanıyor.

Bursa’daki ARGE çalışmaları dünya pazarlarında yer buluyor

2002 yılında Türk sermayesi ile kurulan DAIICHI Elektronik, sürücü ve yolcuların konforunu, sürüş güvenliğini artırmak ve onlara daha keyifli bir yolculuk yaşatabilmek amacıyla başta bilgi eğlence sistemleri (infotainment) olmak üzere araç içi elektronik sistemleri geliştiriyor.

Türkiye, Amerika, Çin, İtalya, Hindistan ve Özbekistan 6 farklı ülkede iş geliştirme temsilcilikleri, üretim tesisi ve AR-GE merkezi bulunan DAIICHI Elektronik, Türk Mühendislerinin geliştirdiği teknolojik ürünleri dünya üzerindeki otomobil üreticilerinin hizmetine sunuyor.

Ömer Akdeniz, dünyada birçok global otomobil fabrikasına OEM navigasyon ve ses-görüntü sistemleri ürettiklerini, bu alandaki tek Türk ARGE Merkezi ve ürün geliştirici konumunda yer almanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Dünya ölçeğinde saygın markalarla yaptığı iş birlikleriyle, Türkiye’yi bütün dünyada temsil ettiklerini belirten Ömer Akdeniz, DAIICHI Elektronik’in, otomotiv sektöründe FCA, Tofaş, Ford Otosan, Hyundai, GM, Suzuki, Temsa, Karsan, BMC, Mitsubishi, Volkswagen, Lancia, Mahindra, Uzauto, Isuzu gibi küresel oyuncularla iş birliklerinin bulunduğunu söyledi.

 

Akıllı Radyo DAIICHI’ye ödül getirdi.

DAIICHI Elektronik, akıllı telefon ve tabletler ile kontrol edilebilen, ekransız, araç içi bilgi eğlence sistemi ile Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 19’cusu düzenlenen Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nde KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi ödülünün sahibi oldu.

DAIICHI ARGE Direktörü, Dr. Emrah Yürüklü, araç içi OEM multimedya ve navigasyon sistemleri alanında global markalarla başarıyla rekabet etmekten ve almış oldukları projeler ile Türkiye’nin adını duyurmaktan gurur duyduklarını belirterek; geliştirdikleri ürünün TESİD’in Yenilikçilik Yaratıcılık ödülüne layık görülmesinden büyük onur duyduklarını belirtti.

Emrah Yürüklü, IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ile kontrol edilen, kablosuz bağlantı imkanı sunan, yenilikçi araç içi bilgi eğlence sistemi sayesinde; Spotify gibi djital müzik platformları, dijital radyolar ve navigasyon gibi günlük kullanıcı alışkanlıklarını karşılayan uygulamalara kolayca erişilebildiğini belirtti. Sürüş esnasında multimedya sistemini sesiniz ile kontrol edebileceğinizi; bu sayede gözünüzü yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş deneyimi ile sürücüleri buluşturduklarını söyledi.

İnovasyon kültür ve ortamını canlı tutmak ve sürekli iyileştirmek amacıyla DAIICHI’de her türlü fikre önem verildiğini belirten ARGE Direktörü Dr. Emrah Yürüklü; Uludağ Üniversitesi ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde yer alan DAIICHI ARGE Merkezinde müşteri talepleri ve pazar ihtiyaçları doğrultusunda en iyi çözümleri sunmak üzere AutoSpice uyumlu donanım ve yazılımları geliştirdiklerini söyledi.